Rekolekcje wielkopostne

      Możliwość komentowania Rekolekcje wielkopostne została wyłączona

Okres Wielkiego Postu jest czasem na spotkanie z Bogiem. Młodzież KSM naszej diecezji skorzystała z tego na rekolekcjach wielkopostnych, odbywających się pod hasłem “Oto ja, poślij mnie”.

Radomyśl nad Sanem zgromadził w dniach 29-31 marca młodych ludzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na rekolekcjach wielkopostnych. Były to osoby z oddziałów: Brzeziny, Chmielów, Ćmielów, Godziszów, Gościeradów, Jadachy, Krzątka, Lipa, Nowa Dęba MBKP, Osiek, Ostrowiec Świętokrzyski św. Jadwigi, Otrocz, Połaniec, Potok Wielki, Sandomierz, Zaklików. Miały one na celu przygotowanie serc uczestników, na najważniejsze święto chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Prowadzącym rekolekcje był Asystent oddziału z Osieka ks. Jan Kania, który za przewodnią myśl wybrał motyw “oswajania się” z Panem Bogiem. W głoszeniu słowa Bożego pomagali mu ks. Damian Zieliński Asystent Diecezjalny KSM DS i jego zastępca ks. Bartłomiej Wilk. Młodzi na licznych konferencjach mogli usłyszeć, o tym by stworzyć zdrową relację z Bogiem. Nie zabrakło też możliwości pojednania się z Nim w sakramencie pokuty.

Oprócz najważniejszego punktu dnia, czyli codziennej Mszy Świętej, młodzi uczestniczyli w licznych nabożeństwach. Były to: wieczorna Droga Krzyżowa w plenerze, adoracja Najświętszego Sakramentu, czy też Koronka do Bożego Miłosierdzia, połączona z czytaniem fragmentów z Dzienniczka Siostry Faustyny.

Młodzież również mogła wysłuchać świadectw osób spoza Stowarzyszenia. Najpierw było to świadectwo o powołaniach: do małżeństwa, które wygłosiło małżeństwo Łatka oraz do kapłaństwa, które wygłosił alumn 3-go roku, Paweł Klusek. Uczestnicy w sobotni wieczór również sami mogli dać swoje świadectwo, mówiąc co daje im KSM. Wywołało to duże poruszenie i duże zaangażowanie uczestników.

Jednym z punktów w programie, w którym można było “oswoić się” z Bogiem była obowiązkowa cisza. Uczestnicy zapoznawali się wtedy z fragmentami Pisma Świętego, które wcześniej wylosowali. By nie mieli bodźców rozpraszających, jakim są telefony złożyli je do jednego pudełka.

Oprócz modlitwy i wyciszenia był to czas spotkania się z drugim człowiekiem. Pomagały w tym wspólna integracja, posiłki, wzajemna pomoc, oraz oglądanie w sobotni wieczór filmu “Czy naprawdę wierzysz?”.

Czas ten był owocnie wykorzystany przez uczestników. Umocnili swoje więzi i z wielką siłą i gotowością wyruszyli do swoich parafii. W kontynuacji rekolekcji mają im pomóc zadania, które wylosowali po niedzielnej Mszy Świętej, by dalej szerzyli Królestwo Chrystusowe, w myśl Pierwszej Zasady KSM: “Kochaj Boga, szerz Królestwo Chrystusowe w swojej duszy, w swojej rodzinie i w swym środowisku.”

Karolina Grzesik
Przewodniczący Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej